כמשתמש ג’ימייל (Gmail) קבוע ראיתי לנכון להביא לידיעתכם את השיפור הבא שחל בשירות הדואר האלקטרוני של גוגל. לאחרונה כתבתי לאחד מלקוחותיי מייל ובו צרפתי קישור לאתר בו מותקן פורטל על מערכת הפורטל החדשה שלי, כמובן שבגוף המייל רשמתי את המילים “מצורף קישור לפורטל…” וכאשר לחצתי על שליחה קיבלתי הודעה מפתיעה מהמערכת של הג’ימייל. קבלו קודם את הפרינט סקרין ואז נמשיך בפוסט…

גוגל מתריע לי שלא צרפתי קבצים

גוגל מתריע לי שלא צרפתי קבצים

כביכול מה שקרה כאן הוא שהמערכת של ג’ימייל סרקה לי את מה שרשמתי בגוף ההודעה (שזה דבר פרטי) ועל בסיס המילה “מצורף” שרשמתי בגוף המייל – הוא החליט להקפיץ לי את ההודעה (המעצבנת יש לומר) שלא צרפתי קבצים למייל למרות שרשמתי את המילה “מצורף”.

כאמור בתור אחד שעוסק בתחום בניית אתרים – כמעט כל יום אני שולח ללקוחות לינקים לאתרים שמבוססים על מערכת זו או אחרת וכן קישורים לתיק עבודות ולשאר פרויקטים שלי ברחבי הרשת. אני רושם המון את המילה “מצורף” בגוף הטקסט בהקשר של קישורים, ומעכשיו עלי להתמודד בכל פעם עם ההודעה הזאת.

מעבר לעניין הטכני המעצבן – מה ההשלכות של העניין?

1. גוגל בעצם מספקים לנו הוכחה חותכת שהם סורקים לנו את המיילים שאנחנו שולחים בג’ימייל, אמנם עדיין מה שאנחנו יכולים לדעת שהפעולה נעשית ע”י רובוט, אך עדיין מדובר בפגיעה בפרטיות, כמו שאתם בטח יודעים – לגוגל ישנו שירות פרסום שנקרא Adwords זהו שירות פרסום מבוסס טקסט, וכעת הן יכולים להתאים לנו כל מוצר או שירות שירצו ע”י קריאה ישירה של הצרכים שלנו.

למשל אם שלחת מייל לחבר ובו אתה שואל אותו אם אתה מכיר אינסטלטור טוב באיזור ת”א – השירות ישר יוכל להבין זאת ולהקפיץ לך בצד המייל פרסומת של אינסטלטור באיזור ת”א אשר מפרסם בגוגל אדוורדס. כמובן שזהו דבר שישפר להם את יחס ההמרה ואת הרווחים. ואני בספק רב אם זה לא מה שעשו עד עכשיו.

אם שמתם לב או לא – כאשר אתם משתמשים בשירות GMAIL של גוגל – לצד המייל תוכלו לצפות במודעות טקסט כאשר מודל הרווחים של גוגל הוא על בסיס קליקים – המפרסם משלם רק על קליקים. זאת אומרת – הקלקת? הכנסת כסף לגוגל!

2. מי יודע לאור השינויים האלו אם גוגל לא מתחיל להוות “האח הגדול” של הדואר האלקטרוני שלנו? תארו לכם שיש מישהו שצופה במיילים האלו… ותארו לכם כמה מנהלי שיווק של תאגידים ישלמו עבור ניתוח המידע הזה? הרי משתמשים קבועים בדוא”ל חושפים המון מחייהם ומעסקיהם ובעצם מאפשרים למי שיש לו גישה למידע זה – לבסס פרופיל לקוח מאוד מדוייק. וזה דבר ששווה המון לתאגידים שרק מנסים למכור לנו את המוצרים שלהם.

3. מה לעזאזל קרה לגוגל? החברה שכולנו אהבנו עם סרגיי ולארי הידידותיים הפכה פתאום לתאגיד רשע? זה התחיל עם שירות גוגל באזז שצרף באופן אוטומטי את כל משתמשי הג’ימייל לשירות ובנה להם רשימת אנשי קשר – דבר אשר פגע בפרטיות של רבים ואף הסב להם נזקים שנגררו לתביעות בבית המשפט. ועכשיו זה ממשיך עם סריקת הטקסט הפרטי שלנו, ומי יודע איפה זה יגמר…

4. יש גם נקודה טובה – לזכותם של גוגל יאמר שאם נתעלם לרגע מהפגיעה בפרטיות, הדבר הזה יכול להיות יעיל לאלו שבאמת מצרפים קבצים לדוא”ל באופן קבוע. לא פעם ולא פעמיים גם לי יצא לכתוב ללקוח “מצ”ב הצעת מחיר” ושחכתי לצרף את הקובץ עצמו, ולאחר מכן כמובן זה גרר מייל התנצלות בצירוף הקובץ המיוחל. והתראה כזאת בהחלט יכולה להועיל.

ואם נתבסס על העיקרון של “הוה דן את האדם לכף זכות” (חז”ל), אז אולי באמת בגוגל איתרו צורך של משתמשים קבועים במייל ובאו עם השכלול כצעד התייעלות של שירות הדואר שלהם.

אז אם מסתכלים לנו על המיילים או לא? זאת כנראה לא נדע בזמן הקרוב אם בכלל. אלטרנטיבות? לא ממש! בראיה רחבה – כל דבר שייך איכשהו לתאגיד כזה או אחר, ואולי אפילו בתוכנת האאוטלוק של מיקרוסופט מושתל איזה תוסף שמאמשר למישהו לקרוא את המיילים שלנו.

9 תגובות
 1. שמוליק פיקסמן
  שמוליק פיקסמן אומר:

  עד כמה שידוע לי, זה ידוע כבר ומוכר גם בדואר walla, ובעוד תיבות דואר.
  זה כבר תופעה ידוע זה מספר שנים.
  לא חידשת לי כלום, כבר העובדות ידועות ופורסמו לפני שנים.

  הגב
 2. YBPmedia בניית אתרים
  YBPmedia בניית אתרים אומר:

  שמוליק ההבדל הוא שעד היום היו אלו הנחות, כיום זה ברור לחלוטין, כמו כן זה ממשיך כרגע מגמה של גוגל בעקבות סערת הגוגל באזז שהיתה לא מזמן. לכן ראיתי לנכון להציג שוב את העניין ולהסתכל על ההשלכות שלו.

  הגב
 3. י'
  י' אומר:

  ההתראה המודיעה על קובץ מצורף שלא באמת צורף היא אופציונאלית.
  בדוק בהגדרות ותגלה כנראה שבעבר הפעלת את התכונה הזאת ולכן ההתראה הזאת היא לפי בקשתך.

  הגב
 4. YBPmedia בניית אתרים
  YBPmedia בניית אתרים אומר:

  “י” – לאחר בדיקה בהגדרות של ג’ימייל לא מצאתי משהו כזה. אשמח להכוונה לאותה אופציה. בכל אופן גם אם יש כזאת כנראה שהיא מסומנת אצל כל המשתמשים כברירת מחדל.

  הגב
 5. איליה
  איליה אומר:

  השם ישמור. חשבת אולי לרגע שהסריקה נעשית מקומית במחשב שלך על ידי ג’אווה-סקריפט פשוט? זה כמו שכל אתר מוודא את פרטי הטופס שאתה מגיש, למשל אתר שמוודא את שתעודת הזהות שאתה מקליד נכונה.
  אם גוגל רוצים לקרוא את המיילים שלך, הם יכולים טכנית, אבל אין בין בפיצ’ר הזה שום רמז לדברים שגוגל עושה או לא עושה לפגיעה בפרטיותך.

  הגב
 6. YBPmedia בניית אתרים
  YBPmedia בניית אתרים אומר:

  מה שאתה אומר נכון איליה, הנקודה היא שגם אם זה נעשה ע”י ג’אווה – הם עדיין יכולים לדוגמה לשלוח לך פרסומות (באופן אוטומטי) בהתבסס על מה שרשמת במיילים, וזו אכן פתח לפגיעה בפרטיות.

  תאר לך שחברת פלאפון תאזין לשיחות שלך ומיד אחרי השיחה תקבל סמס פרסומי בהתבסס על תוכן השיחה…איך זה יראה לך?

  הגב
 7. לנה מהפייסבוק
  לנה מהפייסבוק אומר:

  שוב יואב אתה רואה צל הרים כהרים.
  סתם סקריפט מסכן שעוזר לך ולאחרים לוודא שלא שכחו לצרף קובף נתפש אצלך כ Evil  הכרחי.
  לנה מהפייס
  (אגב – מדוע אתה מכריח אותי לכתוב את המייל שלי? אז מה אם לא יוצג באתר? תגיד תודה שאני ואחרים קוראים את מה שאתה כותב ומייצרים לך תנועה)

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *