בפוסט הבא אני רוצה לשתף אתכם בניסוי קטן שעשיתי בפייסבוק לפני שבוע וקצת והתוצאות שלו היו משמחות בהחלט. רציתי לנצל את מגמת הטרנדים שעוברים מהטלויזיה אל דפי האוהדים בפייסבוק (Fan page), תוכלו לראות למשל דפים בשם “גיסנו”, “ליטל מעתוק”, “אלירז לגמר” וכו’ וכו’ וכו’…

את הניסוי הבא עשיתי על דף שנפתח כתוצאה ממערכון בארץ נהדרת שאתם בוודאי מכירים… שדרן הרדיו מומי (מו מו מו מו מו מומיייי… המלך!) והזמר שצמוד אליו כל הזמן – שיר-אל, הביצוע הוא מתוך העונה השביעית של התוכנית ע”י אלי פיניש ומריאנו אידלמן. לאחרונה הוציאו השניים במסגרת המערכון שיר שנקרא “את בסדר” שהפך לאחד הלהיטים הגדולים המדינה נכון לכתיבת שורות אלו, אנשים שרים סתם ככה, צלצולים בפלאפון, הורדות, הצפה בוידאו וכו’… (למי שרוצה להבין במה מדובר – מצורף וידאו)

אז כמו שהזכרתי למעלה… גם כאן כמובן נפתח דף אוהדים שכותרתו היא מילות השיר המפורסם “את בסדר, כל כך בסדר, את לא יפה ולא כונפה, את בסדר”, מהר מאוד כולם הפכו לאוהדים (בסך הכל קליק קטן – מחיר שנוער בהחלט ישלם כדי להיות “מאגניב”) ולאט לאט הדף עבר מאחד לשני וצבר עשרות אלפי אוהדים.

צילומסך - דף האוהדים של שיר-אל בפייסבוק

צילומסך – דף האוהדים של שיר-אל בפייסבוק

אז מה בעצם עשיתי? או שאלה יפה… לקחתי תמונה קטנה של אותו שיר-אל מדובר ועשיתי לה פושטושופ (תראו אותה בהמשך), בתמונה ניתן לראות את הזמר מנופף בידו ומתחת מופיעה הכיתוב “תוייגת כאן? את בסדר….”, זוהי אגב עוד מגמה בפייסבוק – להעלות תמונות סתמיות ולתייג שם חברים כדי שיבואו לראות, בשביל הצחוקים, להעביר מסר, או כל דבר אחר שאתה רוצה שיראו, כי הרי כאשר מתייגים חבר בתמונה – זה מופיע על הקיר שלו בפייסבוק ואי אפשר להתעלם מזה.

המטרה כמובן הייתה שאנשים יורידו את התמונה למחשב, יעלו אותה לאלבום שלהם ויתחילו לתייג שם את כל החברים.., בפועל מה שקרה הוא שעשרות אנשים שלחו לי “בקשות תיוג” (בתור מעלה התמונה אני זה שאמור לאשר תיוגים בה), ולאחר מכן בתמונה אכן התחילה לצוף ברשת החברתית והתחלתי לראות לא מעט מחברי מתוייגים ומתוייגים ומתוייגים בעשרות עותקים של התמונה שהפצתי בדף הקבוצה.

התמונה ועיבוד הפוטושופ, צילומסך :קשת

התמונה ועיבוד הפוטושופ, צילומסך :קשת

אז עד כמה שידוע לי ישנם כיום 2.2 מיליון ישראלים בפייסבוק, לי יש רק 970 חברים, זאת אומרת שאם ראיתי את התמונה מספר פעמים… סביר להניח שהיו לה עשרות אלפי צפיות בכל יום מבין הימים שהתגלגלה מחבר לחבר לחברה בפייסבוק.

עוד דבר יפה, כדי שתוכלו לראות עד כמה האינטרנט הופך מקביל לחלוטין לעולם האמיתי הוא כמובן גוגל – בחיפוש אקראי לצורך פוסט זה נתקלתי בתופעה מעניינית: כידוע – גוגל נותן לכם “המלצות חיפוש” שמותאמות על הפי הטקסט שכבר הקלדתם או חלקו בשדה החיפוש, שימו לב לצילומסך הבא – עד כמה מהר הרובוט של גוגל מזהה את הטרנדים העכשוויים של הגולשים ונותן התאמות חיפוש בהתאם.

גוגל מזהה את הטרנדים העכשוויים

גוגל מזהה את הטרנדים העכשוויים

והנה מצאנו עוד דרך להתמנף על טרנד בעזרת מדיה חברתית. תארו לכם מה היה קורה אם כחלק מהתמונה הייתי שותל כתובת URL קטנה עם קישור שאני רוצה לפרסם? תכפילו את זה בעשרות אלפי צפיות… ומה עם קישור לחיץ שהייתי יכול לשים בדף התמונה? בקיצור.. אותו קישור היה מקבל כנראה פיק יפה באותם ימים של כמה מאות גולשים.

2 תגובות
 1. לנה מהפייסבוק
  לנה מהפייסבוק אומר:

  קראתי ומעניין.
  יש לי כמה רעיונות לפיתוחים שמנצלים את התופעה שתארת יפה כל כך.
  נדבר על זה.
  (אגב  – יואב מישהו צריך להגיה את הבלוג שלך, יש טיפו ויש, לא נעים… שגיאות כתיב. דוגמא: תארו לכם מה היה קורה עם כחלק מהתמונה הייתי ..)

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *