כמו שכולכם ראיתם בימים האחרונים – פייסבוק שדרג את המראה שלו, אמנם לא בצורה קריטית אך עדיין ניתן להבחין בהבדלים מהותיים באופי הגלישה באתר – הבדלים שכנראה הקודקודים בפייסבוק רצו לתת עליהם דגש, ועל זאת אפרט בהרחבה בהמשך הפוסט.

אז קודם כל אני אסביר מה זה פייסבוק… סתם נו, כאן זה לא אתר מעריצים של דורה – אם נכנסתם לכאן אתם בטוח יודעים מה זה פייסבוק. ואם במקרה אתם לא חברים אז זה הזמן ללחוץ כאן על הלינק מצד שמאל ולהצטרף לקהל המעריצים של הבלוג ולקבל עדכונים על כל מה שחם בעולם האינטרנט.

אז קודם כל קבלו פרינט-סקרין של המראה החדש ואח”כ נדבר עליו קצת… (כמובן שעשיתי blur בפוטושופ על שמות ותמונות המשתמשים על מנת שלא לפגוע בפרטיות של חבריי הוירטואלים היקרים).

העיצוב החדש של פייסבוק, לא שינוי דרסטי, אבל שינוי מהותי

העיצוב החדש של פייסבוק, לא שינוי דרסטי, אבל שינוי מהותי

אז קדימה…. לחגור חגורות, מתחילים עם הביקורת…..

חברים, עדכונים ושאר ירקות…
הפייסבוק עדיין מחוקל לקטגוריות של עדכונים חמים ועדכונים אחרונים, מה זה אומר? ישנן 2 קטגוריות נפרדות לעדכונים שהגיבו עליהם הכי הרבה ועשו LIKE לבין עדכונים פשוט בסדר כרונולוגי שהועלו ע”י החברים שלכם. בעבר המון משתמשים התלוננו על אופי הגלישה החדש ברשת החברתית ואפילו הוקמה קבוצה שמנתה למעלה ממליון וחצי משתמשים שקראו להחזיר את הפסייבוק הישן והטוב. זה כמובן לא עזר ולנו לא נותר אלא להתרגל ולקבל את זה באהבה.

מה שכנראה פייסבוק מרוויחים מהעניין הוא “גולשים דביקים”, זהו ביטוי ששגור בפי קברניטי השיווק של החברה ומשקף את זמן הגלישה הממוצע של גולש באתר. אם עד לא מזמן פשוט הייתם נכנסים לפייסבוק ורואים את כל העדכונים של כל החברים שלכם ישר מול העיניים – היום אתם צריכים לעבור על העדכונים החמים והעדכונים החדשים בנפרד (ואתם תעברו… כי אתם מכורים ואתם חייבים להישאר בעניינים – ובפייסבוק יודעים את זה).

כל אחד מהסיבות שלו, חברתיות או עסקיות.. אבל אתם צמאים למידע ובגדול, מה גם שהתרבות הרכילותית מתפתחת מאוד בימים אלו ובטח שתשמחו להתעדכן בכל הנוגע לחיי חבריכם, כי הרי אתם לא צריכים להרים טלפון כמו פעם – אלא רק לתת קליק קטן או מקסימום להכנס להם לפרופיל, והמבנה העכשווי רק מגביר את המגמה ומבוסס על אלגוריתם שיוצר מעין “סלב וירטואלים” מבין החברים שלכם הפייסבוק.

חיפוש, חיפוש, חיפוש… האם בגוגל צריכים להילחץ?
כנראה ששמתם לב וכנראה שגם אתם “נפלתם בפח” בפייסבוק הבליטו לנו בצורה גאונית את שורת החיפוש – הוא יותר קרוב ללוגו, השטח שלו הוגדל והוא הרבה יותר קרוב “לאיזור החם” שבו מתעדכנים הנוטיפיקיישנס, הצעות חברות והודעות פרטיות (גם לזה אתם תתרגלו ויורחב על כך בסעיף הבא של הפוסט).

הרקע שאני משער שגרם להחלטה על המהלך הוא כזה: טוויטר התחיל לסחוף את העולם > טוויטר השיק חיפוש בזמן אמת > בגוגל נדלקו על הרעיון והחליטו לשלב את הטוויטים בתוצאות החיפוש > הקודקודים בפייסבוק לא רצו להישאר מחוץ למשחק בעידן המידע באינטרנט > בפייסבוק הבינו שיש להם הרבה יותר משתמשים והרבה יותר כוח מטוויטר > פייסבוק מחליטים להדגיש את החיפוש שלהם בתקווה שיענה על צרכים של גולשים המחפשים מידע ברשת ומדגישים באופן משמעותי את שורת החיפוש של מידע כמהלך משלים לאלגוריתם המשודרג אשר נועד למפות את המידע שנצבר בפייסבוק ע”י הגולשים.

הצפי: שדרוג נוסף של אלגוריתם החיפוש בתוך חודש – חודשיים, אחד כזה שיוכל ליישר קו עם אלגוריתם החיפוש בזמן אמת שגוגל השכילו להטמיע בתוצאות החיפוש שלהם (ציוצים מטוויטר).

הרי בגוגל מנסים להתאים כמה שיותר את אופן הצגת המידע (שאילתות החיפוש) על פי העדפות הגולשים, ברשתות חברתיות דינוזאוריות כמו פייסבוק וטוויטר לקחו את זה צעד אחד קדימה – תוצאות החיפוש נקבעות ע”י הגולשים, הם אלו שמעדכנים את המידע והם אלו שנותנים את הטון בכל הנוגע למידע בזמן אמת.

מגמה זו ממשיכה את תרבות תוכניות הריאלטי בטלויזיה – תרבות “הכאן והעכשיו”, כולם רוצים הכל ומהר ובמיוחד על גבי מסך המחשב כשכל פיסת מידע בעולם נמצאת במרחק קליק אחד מהגולשים. אין תאגיד אינטרנט שלא ירצה לשים דריסת רגל בתעשיית המידע הזמין לכל ברשת האינטרנט.

דבר נוסף הוא שבבלוג הטכנולוגי טצ’קראנץ’ פורסם השבוע כי פייסבוק תשיק בקרוב גם שירותי דואר אלקטרוני – וההשלכות של זה – יש לנו חיי חברה בפייסבוק, יש לנו חיפוש בפייסבוק, יש לנו דואר בפייסבוק…. אנחנו נהיה פשוט כל היום בפייסבוק, וזאת כנראה המטרה.

קווים עיצוביים ותת מודע
הדברים שכנראה ניסו לשדר לנו בין השורות בפייסבוק ע”י העיצוב החדש…
1. תיחום – שימו לב לקווים שתוחמים את איזור המידע, עדכוני החברים שלנו ובגדול “האיזור החם” שהעין נמשכת אליו ברגע שנכנסים לפייסבוק. תיחום = בית, סימון טריטוריה. בנאלי ככל שישמע אבל בתת מודע התיחום הזה סוגר עליכם את האיזור החם ומעודד אתכם לשתף מידע ע”י תגובות וממקד מידע.

2. הנוטיפיקיישנס, הצעות חברות ומסרים האישיים באינבוקס – שהם כרגע המידע שיותר נמשכים אליו בפייסבוק ובגללו נכנסים להתעדכן. שימו לב שהם ממש צמודים כרגע לשורת החיפוש וכרגע בולטים הרבה יותר מכיוון שהצבע האדום (של עדכון חדש) מופיע על רקע כחול – זה יותר בולט ויותר מושך את העין לשם – ושוב…זה צמוד לחיפוש שנכלל כעת “באיזור החם” של הפייסבוק.

3. הבר התחתון שעד עכשיו היה מלא באפליקציות מועדפות ונמתח לאורך כל האתר – כרגע צומצם לכפתור צ’ט בלבד אשר מקפיץ את רשימת החברים המחוברים, ועוד אייקון המאפשר לנו להחליף את שפת הממשק. מהלך לא כ”כ מובן, אולי כי זה היה מיותר וגם ככה רוב הגולשים השתמשו בבר התחתון על מנת לצו’טט.

עדיין אפשרות לניהול “סביבת עבודה” יוצרת שייכות אצל גולשים, אבל מה שכנראה כן ניסו לעשות כאן הוא לעודד אותנו לצ’וטט. שימו לב שהבר מתרחב ככל שיש יותר חלוניות צ’ט מהיר פתוחות, זה יוצר תחושה אצל הגולשים שצריך להקליק על משהו ולהרחיב את הבר הזה. מה גם שלכולם יש חברים וירטואלים בנוסף לחברים מהמציאות, לפעמים אם תקליקו סתם ככה – זה יכול לסחוף אתכם לצ’ט אקראי עם בן אדם שלא ממש הכרתם עד עכשיו, וככל שתכירו יותר אנשים – תהיו יותר בפייסבוק! ואולי זה מה שניסו לעשות כאן.

עוד דבר שמצביע על המגמה הזו של לעודד להכיר אישית את החברים הוירטואלים הוא הבר השמאלי שמראה לנו כעת חברים און ליין, הוא בעצם “דוחף” לנו לעין אנשים, עד עכשיו אם סימנתם את עצמכם במצב offline – לא יכלתם לראות את רשימת החברים המחוברים – עכשיו פשוט יש כפתור שאפילו דיי בולט Go Online.

סיכומיישן
בסופו של דבר קווי העיצוב והאלגוריתמים לא השתנו בצורה דרסטית, אבל כמו שכבר קראתם – יש הרבה דברים בין השורות שניסו לשדר לנו. בפייסבוק כנראה הבינו מה הכוח של כ”כ הרבה מידע שנצבר, וכרגע מה שצריך לעבוד עליו הוא אופן מיפוי, פילוח והצגת המידע. סתם כדי לסבר את האוזן – פייסבוק למשל הוא כבר מזמן מאגר התמונות הגדול ביותר בעולם, הרבה יותר מאתרים כמו flickr של יאהו או photobucket.

ה-GUI (ממשק משתמש) החדש יוצר יותר שייכות ומכין אותנו לעידן שבו פייסבוק תהפוך מרשת חברתית לאימפריית מידע משולבת עם שירותים יומ-יומיים (כמו דוא”ל) אשר יאפשרו לנו ממש לנהל חיים שלמים סביבה ולא רק להעביר את שעות הפנאי.

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] שרשמתי באחד הפוסטים הקודמים – לדעתי גם פייסבוק נערכת לספק שירותי חיפוש ועם נחבר את זה עם הנתון שבליל הכריסמס לראשונה עקפה […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *