אז בשעה טובה איגוד האינטרנט הישראלי הודיע שהוא פותח החל מיום ראשון הקרוב רישום דומיינים בסיומת IL בעברית מלאה (למשל: משחקים.co.il) למרות שהרישום המוקדם נפתח כבר לפני חודשים וכבר אין ממש “מציאות”, אולי אם תחפרו עמוק. עכשיו יש הרבה תאוריות לגבי הקידום בגוגל, יעזור בקידום האתר? לא יעזור בקידום האתר?… בפוסט זה אני רוצה להציג לכם כמה היבטים לרישום דומיין בעברית.

לוגו - איגוד האינטרנט הישראלי

לוגו - איגוד האינטרנט הישראלי

אז קודם כל לדעתי זו שטות גמורה שנועדה אך ורק להכניס עוד קצת כסף לקופת המזומנים של איגוד האינטרנט הישראלי “מהצד”, בואו נסתכל שניה מה ההשלכות של הדבר הזה…

1. קודם כל זה ממש לא נוח להקלדה, אתה צריך להקיש את שם הדומיין ואח”כ ALT+SHIFT (להחליף שפה) ואח”כ “CO.IL” זה לא עובד ככה! אבל… היום רוב התנועה לאתרי אינטרנט עובדת על direct click, זה אומר שרוב הגולשים מגיעים לאתר שלכם ע”י הקלקות (מגוגל או מפייסבוק למשל) ולא ע”י הקלדת הכתובת בדפדפן.

2. גם עם פייסבוק, עברית עדיין לא מסתנכרנת באופן מושלם ומעניין איך הכתובות יופיעו שם על הקיר של אנשים או בתוך הפיד.

ועכשיו…. האם זה יעזור בקידום בגוגל?

אז בגדול… זה יכול לסייע, לקדם? לא! מה ההבדל…..?

זה כמו ההבדל בין אתר שבנוי עם אופטימיזציה טובה לבין אתר שבנוי בלי אופטימיזציה טובה, בוא ניקח לדוגמה 2 אתרים שמקדמים באותו ביטוי (תחרותי), לשניהם אותו מספר עמודים מאונדקסים, לשניהם אותו מספר קישורים נכנסים מעמודי תוכן רלוונטיים, שניהם בנויים באותה רמה של אופטימיזציה פנימית באתר, במקרה הזה אני מאמין שגוגל יתן עדיפות לדומיין בעברית על פני הדומיין באנגלית.

אבל להתקדם בגוגל רק ע”י רישום דומיין בעברית? ממש לא! שאף אחד לא ימכור לכם את האשליה והבולשיט הזה! בביטויים ממש זניחים אפשר להגיע אולי למעלה, אבל בביטויים בעלי תחרותיות גבוהה, נמצאים בעמוד הראשון בגוגל אך ורק אתרים בעלי מספר רב של קישורים נכנסים מעמודי תוכן רלוונטיים, אתרים עם המון תוכן איכותי מאונדקס תחתיהם, ובד”כ גם אתרים עם ותק. במקרה הזה הדומיין לא ממש יכול לעזור לכם מול גוגל.

בואו אני אמחיש לכם את זה… נגיד וכמה בחורים הולכים להתחיל עם בחורה בפאב (גוגל זו הבחורה לצורך העניין), אחד חתיך אש, אבל חסר ביטחון עצמי ואין בו הרבה תוכן, והשני נראה “סבבה” אבל עם ים ביטחון עצמי, כריזמטי ומלא בתוכן מעניין (נושאי שיחה משתותפים). מי יכבוש אותה?

כן אני יודע, זה אובייסלי, הבחור עם התוכן! (למעט פרחות, וגוגל זה לא פרחה 🙂 ). אז הדומיין בעברית אמנם “חתיך” יותר מבחינת גוגל ישראל כי האלגוריתם נותן עדיפות לעברית ושמות דומיין כמובן יכולים לתרום לזה, ובטוח שיש עשרות עם לא מאות של אנשים בגוגל שעובדים על העניין הזה של מידענות – ולדעתי הם אלו שנותנים את החותמת הסופית לאלגוריתם מסויים שגוגל הולכים להטמיע.

אבל בשורה התחתונה גוגל מתבסס על רלוונטיות, בשורה התחתונה, אם גוגל יפסיק לספק לכם תוצאות חיפוש רלוונטיות – אתם תפסיקו להשתמש בו! וכאן בואו אני אציג לכם עוד תאוריה…

נגיד ואני פותח אתר בנושא “בניית אתרים” ומפוצץ אותו בתוכן (אופס, כבר פתחתי… 🙂 ) וגם משה פותח אתר עם הדומיין בניית-אתרים.co.il, והוא בכלל שם שׁם תוכן על מכניקת הקוונטים, מי לדעתכם יופיע לפני בגוגל? כן… אני 😉

הרי אם גולש יריץ בגוגל “בניית אתרים” ויראה את האתר של משה למעלה (עם תוכן על מכניקת הקוונטים) – גוגל יאבד את האמינות שלו בתור מנוע חיפוש רלוונטי בעיני הגולש… ומיליונים מריצים חיפוש בגוגל בכל יום בישראל…

אז נסכם… דומיין אמנם יכול לסייע לכם, אבל החיים של גוגל מתבססים על רלוונטיות, ורלוונטיות נבנית ע”י תוכן רלוונטי שהרובוט של גוגל מאנדקס תחת מתחם הדומיין שלכם, אופטימיזציה נכונה כדי לסייע לגוגל לזהות את התוכן שלכם בהקשר נכון, והמון קישורים מאתרי ועמודי תוכן רלוונטיים שמפנים אליכם (כמובן שזוהי התורנ על רגל אחת, מבלי להכנס לדקויות).

אז מי שחושב שדומיין בעברית מלאה יעשה לו את החיים קלים – צאו מהסרט! להגיע לעמוד הראשון בגוגל זה דבר שדורש עבודה ולא מעטה, אין נוסחאות קסם! בטח לא לזרוק כמה מאות שקלים על דומיין בעברית ולעוף למעלה.

ואגב, בחו”ל האלגוריתמים כבר מזמן משודרגים ואין שום עדיפות לדומיינים בשפות זרות, וכמובן לישראל זה מגיע תמיד בדיליי של כמה חודשים… אז זוהי אפילו סוג של הוכחה.

מעבר לזה, תעזבו אתכם מנוסחאות קסם – “הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו.” אין כמו הסיפוק של לכבוש את הפסגה של גוגל אחרי עבודה קשה ומאומצת, הרגשה של ניצחון! כל אחד יכול לעשות את זה. תהנו מהדרך כאילו היתה המטרה עצמה – זה הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לכם, ולא רק לגבי הקידום בגוגל – אלה לגבי כל דבר בחיים.

11 תגובות
 1. מאור קפלנסקי
  מאור קפלנסקי אומר:

  אחלה פוסט יואב.
  כמה דברים:
  1. לדעתי המשמעות של DIRECT LINK מתייחסת דווקא כן לכניסות שמגיעות היישר מהכתובת בדפדפן. תקן אותי אם אני טועה
  2. ידוע לך מהי העלות של דומיין בעברית CO IL?
  3. בגדול אני מסכים עם מה שכתבת, אבל לצערי אני נתקל בלא מעט מקרים בהם דומיינים בעברית COM תופסים מיקומים גבוהים תחת ביטויים תחרותיים  – למרות שחלקם זבל.

  הגב
 2. אסף הנעמן-הלל
  אסף הנעמן-הלל אומר:

  אח יואב היקר
  כל פוסט ללקק את האצבעות, חבר
  כן בחורות לא בחורות, כן אופטימיזציה לא אופטימיזציה
  בשורה החתונה : “תוכן הוא המלך, ושיווק היא המלכה”

  הגב
 3. יורי רונן
  יורי רונן אומר:

  אולי הכי טוב שלך שקראתי עד עכשיו, בדיוק היום חבר שלי הראה לי רשימת דומיינים שהוא קנה בעברית. ברור שאין קסמים אבל מן הסתם גם זה עוזר.

  הגב
 4. אור הלל
  אור הלל אומר:

  מסכים עם כל מילה יואב, היום אולי יש יתרון קל לדומיינים בעברית אבל זה זמני ביותר. לאתר רציני אני ממש לא ממליץ ללכת על דומיין בעברית, בכלל הקושי שקיים בכניסה ישירה לאתר, אתרים תומכים לאתר הראשי ואתרים לצורך פרסום בהחלט מומלץ להשתמש בדומיינים בעברית…

  הגב
 5. בניית אתרים לעסקים
  בניית אתרים לעסקים אומר:

  רשת האינטרנט נותנת לנו ליצור לנו פינה שהיא רק שלנו בתוך המרחב הוירטואלי, לקבל מקום שבו נשמע קולנו לחשוף את העולם לרעיונות שאנחנו מעוניינים להעביר, לתת ולקבל שירות במדיום תקשורתי שיכול להגיע בלי בעיות למספר רב של לקוחות בהשקעה מינמלית של כסף.

  הגב
 6. רועי
  רועי אומר:

  לא ממש מסכים עם האנלוגויות שנתת…
  לא השוואת שני אתרים בעלי אותו אופי בדיוק ואותו “כוח” בדיוק. אם כך יהיה המצב, היתרון יהיה לדומיין בעברית
  תודה,

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *