אז מה זה בעצם בניית אתרים?

בניית אתרים באינטרנט זה מושג מאוד רחב, המושג "אתר אינטרנט" יכול לנוע בין בלוג פשוט על מערכת חינמית שלוקח 5 דקות להרים לבין פורטלים ומיזמים מורכבים בתכנות אישי שלוקחים חודשים של פיתוח – הכל בסופו של דבר עונה על המושג בניית אתרים וזהו שירות שהמון חברוות בישראל ובעולם יכולות להציע, אם כך, איך נאפיין את האתר שלנו בצורה הטובה ביותר על מנת לנהל את פרוייקט האתר בצורה הטובה ביותר ולתאם את הציפיות בתורה הטובה ביותר?

ראשית – יעוד אתר האינטרנט

קודם כל אנחנו צריכים להגדיר מהו היעוד של אתר האינטרנט שלנו. האם זהו אתר תדמית? האם זהו פורטל תוכן? אתר מכירות חנות אלקטרונית? ישנם אף אתרים שמשלבים כמה מהאלמנטים האלו במקביל (למשל: אתר תדמית בשילוב עם חנות אלטרונית). חשוב לדעת בדיוק מה אנחנו רוצים מהאתר שלנו, שכן אתר האינטרנט שלנו הוא ספינת האם של העסק שלנו באינטרנט לשם נרצה לנתב כמה שיותר תנועה ולהגביר את כמות הפניות וההכנסות לעסק שלנו.

בניית אתרים בקוד פתוח

בניית אתרים בקוד פתוח

פיתוח מאפס או קוד פתוח? אחד המרכיבים החשובים הוא לדעת אם אנחנו צריכים מערכת יעודית או מערכת בקוד פתוח, מדובר במערכות כגון וורדפרס אשר קוד המקור שלה נגיש לכל להורדה ושינוי, דבר אשר חוסך המון שעות פיתוח ובהתאם לכך מוזיל את המחירים. מערכת וורדפרס מציעה לנו מגוון עצום של אפשרויות ותשתית התפתחות שהינה כמעט אינסופית, ניתן להשתמש בעשרות הפונקציות שכבר מובנות בה על מנת לקבל כלי איכותי לשיווק באינטרנט וללא עלויות מיותרות.

במידה ונבחר במערכת בתכנות אישי – זאת אומרת שהחברה המפתחת תצתרך לפתח גם את קוד הליבה של המערכת (מה שוורדפרס חוסכת), הדבר מטבטא כמובן בעות עשרות ולעמים אף מאות שעות תכנות שכמובן יגולמו במחיר האתר הפרוייקט.

דוגמה קלאסית לפיתוח מול הטמעה לכך ניתן למצוא באלמט של רשימת תפוצה, רבים מבעלי האתרים מעוניינים לדוור את הלקוחות שלהם וכדי לעשות זאת – מטמיעים בסיידבר (הבר הצדדי של האתר) קוביה המאפשרת לגולשים להרשם לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים מבעל האתר.

בשוק קיימות עשרות מערכות ועשרות שירותים ייעודיים לכך בתשלום סמלי שאותן ניתן להטמיע בבר הצדדי של האתר ממש בכמה דקות, דבר כזה כמובן לא יעלה לכן שקל נוסף מול החברה לבנהיית אתרים, אלא רק מול החברה המעניקה שירותים יעודיים אלו. מאידך – אם תבחר שהחברה לבניית אתרים תפתח לך מערכת פנימית באתר לשליחת ניזלטר – זהו כמובן דבר הדורש לא מעט שעות עבודה והדבר יבוא לידי ביטוי בתשלום.

עיצוב אתרים מותאם אישית או על בסיס תבנית קיימת

היתרון הגדול של בניית אתרים בקוד פתוח הוא מגוון התבנית העצום שעוומד לרשותינו, החלק שלוקח בדרך כלל את מרבית הזמן בבניית אתרי תדמית הוא העיצוב, שכן המערכת היא הדרך אותה מערכת מבחינה פונקציונלית, המציעה לבעל האתר את כל הכלים הדרושים ואף יורת מכך לשיווק יעיל באינטרנט. אתר על בסיס תבנית קיימת חוסך לנו עלויות של עיצוב מותאם אישית – דבר אשר יכול להוריד בעשרות אחוזים את העלות הכוללת של פרוייקט הקמת אתר האינטרנט.

ישנם המון תבניות שאנין נופלות באיכותן מאתרי אינטרנט גדולים – אך היתרונות שלהן הם בעיקר במחיר, ניתן לקבל אתרים שנראים מצויין במחיר שעולה מצויין 🙂 מכיוון שהעיצוב הבסיסי (המבנה) כבר קיים ומה שצריך הוא לעשות לו התאמות גרפיות ומעט קוד בשביל הלקווח. והמשוואה היא כמובן פשוטה, פחות עבודה = מחיר זול יותר.

אך בשורה התחתונה – המוצר הוא מוצר איכותי ומותאם לשיווק העסק של הלקוח באינטרנט. כמובן שיש אלו שיעדיפו את העיצוב האישי והייחודי, גם זהו דבר שיש לקחת בחשבון מבחינת העלויות של האתר אך יש אלו אשר יעדיפו את האקסטרה איכות. כל עסק כמובן והשיקול שלו. עיצוב אתרים זה דבר מורכב ואמור לקלוע לראש של הגולשים באתר – שהם בעצם קהל היעד הפוטנציאלי שאמור להתעניין בשירותים שלנו  בסופו של דבר ווליצור קשר.

אלמנטים מיוחדים אשר משולבים באתר

כאן חשבו להיות מאוד ברורים מול החברה לבניית אתרים ולהבהיר אלו אלמנטים מעבר לאתר תדמית רגיל אנו רוצים לשלב, למשל: פורום, צ'אט, חנות מקוונת אפציית רכישה סליקה, שילוב מפות מקוונות, וכדומה. עוד פאן חשוב היום הוא התאמת האתר לסלולר, בד"כ אתרי אינטרנט שבנויים נכון יופיע "הז איז" גם בסמאטפונים, אך האם נרצה לעשות זאת ע"י אפליקציה יעודית שתעניק לאתר מראה שונה ויעודי למכשירים סלולאריים? גם דבר שצריך לקחת בחשבון….

ישנם גם אתרים דינאמיים שאת תוכנם ניתן לשלב במקביל בפייסבוק בטאב דינאמי – וכמובן שהשמיים הם הגבול. מומלץ לבוא עם רשימת דרישות מפורטת שכןן מחירי חבילה לרוב זולים יותר מאשר רכישת כל רכיב בנפרד.

הזנת תכנים באופן עצמאי או על ידי החברה

רובם ככלום של אתרי האינטרנט הנבנים כיום מגיעים עם מערכת ניהול תוכן, אתר אינטרנט משלב 2 אלמנטים מרכזיים שהם: העיצוב והמערכת, בכרגע ששני אלו עלו לאוויר – נכנית כבר יש לנו אתר אינטרנט חי ונושם. מה שצריך עכשיו הוא להעלות לו את התכנים כדי שהאתר לא יראה ריק בעין, לא לגולש ולא לבעל האתר.

גם כאן על בעל האתר לבחור האם הוא רוצה הזנת תכנים מקצועית ע"י החברה לבניית אתרים או לבחור באופציה של הזנה עצמית של התכנים, כמובן לאחר שעבר הדרכה על המערכת מבחברה אשר בנתה לו את האתר. כמובן שגם דבר זה מגולם במחיר שכן הוא דורש זמן עבודה מצד החברה, עלות שניתן לחסוך בלימוד של כמה שעות של המערכת, "לשחק איתה" קצת ולהבין איך הכל עבוד. מערכת וורדפרס למשל אינה דורשת רקע טכני עשיר והיא מאפשרת לכל אחד לתפעל את האתר שלו בנוחות ובידידותיות.

במה באה לידי ביטוי הזנת תכנים מקצועית?

תוכן ובניית עץ אתר

תוכן ובניית עץ אתר

חיסכון בזמן – לרוב לבעל האתר אין זמן להתעסק עם הזנת התוכן והוא מעדיף שגורם מקצועי יזין לו את התוכן, דבר שיבוא כמובן לידי ביטוי גם באיכות, עימוד וקיטלוג באתר האינטרנט.

אופטימיזציה טובה יותר – בדרך כלל כאשר חברה מקצועית מזינה עבורך את התכנים של אתר האינטרנט – היא גם שמה דגש על אלמנט מאוד חשוב כיום בשיווק באינטרנט והוא האופטיציזציה של האתר מול מנועי חיפוש. הדבר בא לידי ביטוי בקיטלוג התכנים, תיוג מתאים (ממשק תגיות), קישורים פנימיים, קביעת תגיות META מתאימות והדגשת מילות מפתח מרכזיות וחשובות בגוף הטקסט.

גרפיקה פנימית – הגרפיקה הפנימית של האתר (שאיננה כחלק מהסקיצה) מהווה גם היא פרמטר חשוב שמושך את העין של הגולש, דבר אשר לא פעם ולא פעמיים מגביר גם את יחס ההמרה של האתר מכיוון שהוא מעלה את האמינות בפני הגולש ומסייע לחוויית הגלשיה באתר מה שמנתב למקום מאוד חשוב באתר שלנו – טופס הצרו קשר 🙂

סיכום לגבי בניית אתרים

אתר אינטרנט זהו דבר מאוד מורכב אשר בא לידי ביטוי בעיקר בתיאום הציפיות מול הלקוח חברה. חושב להיות מפורטט כמה שיותר ולהכין רשימת דרישות מפורטת. ניתן לחסוך המון עלויות אם נשתמש ברכיבים קיימים, וכיום בעידן המידע החופשי והקוד הפתוח – יש לא מעט כאלו.

עדיף תמיד לקבוע פגישת יעוץ ואפיון חינם עם החברה לבניית אתרים ולצאת לדרך חדשה וטובה עם הכלי המיטבי עבור העסק שלך לשיווק באינטרנט שילווה אותך לאורך זמן וכמובן ייצר גם כסף. וכל זאת בכמה שפחות עלויות הקמה בהתאם לדרישות הלקוח.

1 תגובה

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *