וידג'טים בוורדפרס

לפני כשבועיים השלימה חברת אוטומטיק (חברת האם של וורדפרס) סבב גיוס של 160 מליון דולר, לפי שווי שוק של 1.16 מיליארד דולר. זהו פוסט שיושב לי כבר שבועיים בטיוטה (ברמת כותרת בלבד), ואני מקווה שסוף סוף יהיה לי זמן ומוד לכתוב אותו, ובכלל להתניע את הבלוג מחדש … 😉

אז כידוע, וורדפרב הינה הפלוטפורמה הפופולארית ביותר בעולם לבניית אתרים, הערכות בענף מדברות על 19%-22% מכלל אתרי האינטרנט בעולם שעובדים על וורדפרס ולדעתי היד עוד נטויה, של הקוד הפתוח בכלל ושל וורדפרס בפרט.

הפעם האחרונה בה גייסה אוטומטיק כסף היתה בשנת 2008, אז הצליחה לגייס 12 מליון דולר, עפ”י הצהרת הקודקודים בחברה – הכסף ילך לשיפור וייעול התשתיות ולפיתוח כלים חדשים, מה שאכן עשתה וורדפרס עד עתה ושחררה רבים ממוצריה בקוד פתוח לכל מאן דבאי. אז למה בכל זאת אני קצת מודאג?

כידוע, משקיעים לא אוהבים לפזר כסף סתם ככה, בטח לא סכום של 160 מליון דולר, ומתישהו ירצו לראות פירות מההשקעה, זה יכול לבוא בהמון דרכים ואני מאוד מקווה של על חשבון המערכת הנהדרת הזו.

אוטומטיק ידועה כאמור בזכות וורדפרס ואת פעילותה אפשר לחלק לשני חלקים: האחד wordpress.org, שם משחררת אוטומטיק את קבצי המערכת בקוד פתוח וכן המון תוספים יעילים, והשני הוא פלטפורמת הבלוגים wordpress.com, שם יכול כל אדם לפתוח בקלות בלוג \ אתר ולתפעל אותו מבלי גישה לקוד הליבה.

כפי שאני מאוד מקווה, וורדפרס תלך על הכיוון של יצור מזומנים מפלטפורמת הקום ולא מפלטפורמת האורג, שכן כאן זה כבר פרצה מסוכנת, ולמה? אוטומטיק יכולה בקלות להפוך למפלצת מידע ע”י שתילה של כלים חבויים ששותים נתונים על אתרי אינטנרט בתוך קוד הליבה של וורדפרס אורג, דבר שאני 0ובטוח שעוד רבים שמשתמשים במערכת) ממש לא רוצים שיקרה, עם דטהבייס כזה עצום אפשר לעשות המון, במיוחד שמדובר בד”כ באתרים עסקיים, והמון אנשים ילטשו אליו עיניים.

בקצת דיונים שהייתי שותף להם באינטרנט, כמה אנשים אף העלו את הנושא שאולי וורדפרס תהפוך להיות בתשלום (רשיונות), אך זה דבר שלדעתי לא יקרה ורחוק מאוד מהמציאות, שכן זו תהיה ירייה ברגל לחברה שהתפרסמה במיוחד בכלל מוצרי הקוד הפתוח שלה, וכן אני מאין שלחברה יש גם אידאולוגיה, ולא רק רצון לשבת על הר של מזומנים.

מה שכן, אם הייתי בנעלי המנכ”ל, הייתי אולי חושב לכיוון של פלאג תוכנית שותפים דיפולטיבי, שיהייה מתחרה ישיר לתוכניות שותפים גדולות כגון Adsense של גוגל ודומיו. למה אני מתכוון? וורדפרס יכול להטמיע פלאג דיפולטיבי (כמו אקיזמט למשל) שבלחיצת כפתור מפעיל לך תוכנית שותפים שמשתלבת בבלוג שלך.

תארו שלכם שאתם פותחים אתר חדש בוורדפרס, ובלחיצת כפתור אחת וחיבור לחשבון הוורדפרס שלכם (בדיוק כמו אקיזמט) – שיר מופיעות לכם מודעות באתר ואתם מתחילים להרוויח כסף, אני מאמין שעם הכוח של וורדפרס (קום+אורג עמובן), תוכנית שותפים זו יכולה להיות פופולארית מאוד ולהכניס לחברה מאות מליונים בשנה, כך שהיא לא תצתרך יותר לגייס כסף, ותוכל להשקיע עוד ועוד בפיתוח המוצר ולשפר אותו, ואולי אף לפתח גם מוצרים חדשים.

מה גם שכמובן בעלי האתרים ירוויחו מכך, שכן זו תוכנית שותפים, ומעבר לכך כל העולם של שיווק באינטרנט יפתח יותר בקלות גם לאנשים באינם בעלי רקע, בדיוק כמו שוורדפרס פתחה את הקמת האתרים לקהל רחב הרבה יותר.

בשורה התחתונה

אני חושב שאחרי הכל אוטומטיק, בניגוד להון חברות אחרות (כמו פייסבוק למשל) היא חברה עם “מצפן מוסרי” שלא יעלה לה הכסף לראש ואכן תמצא את האיזון הנכון בין תזרים טוב לבין תרומה לקהילת המפתחים ומבלי לפגוע בה בצורה כזו או אחרת. למרות שכפי שההיבטוריה מוכיחה, איפה שמעורב הרבה כסף וכוח, זה פתחוןלעיוורן מוסרי. ימים כמובן יגידו.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *